E Ticaret Sitesi,Web Tasarım,Stok Takip Programı,Marka Logo Tasarımı,Sosyal Medya Danışmanlığı,SMS Paketleri,Özel Yazılım Firmaları,Hosting Hizmeti,Santral Hizmeti

WEB TASARIM - 11 Haziran, 2020, @artviasyazilim

Web Tasarım Renk Uyumu

Günlük hayatımızda renk uyumu bizler için oldukça önemlidir. Sadece kıyafetlerimiz için değil; aynı zamanda çevremiz için ve tabi ki diğer faktörler içinde bunun geçerli olduğunu bilmelisiniz. Söz konusu internet üzerinde bile durumun farklı olmadığını anlayabilirsiniz. Kaldı ki; bir web tasarımcı için renk uyumunun ne kadar önemli olduğunu sizler de anlayacaksınız. O halde; web tasarım renk uyumu nasıl olmalı veya nerelere dikkat edilmeli, bunlara bakacağız ve bu sayede de web tasarım işi konusunda önemli hususlara da aslında bir yere değinmiş olacağız. Bakalım hangi renkler kullanılmalı veya hangi renkler kullanılmamalıdır. 

Web Sitesi ve Renk Uyumu

Öncelikle elinizde hazırlanmış bir çalışma olmalıdır. Gerek logo konusunda gerek ise de site içeriği ile alakalı bir şekilde hazırlanmış dosyalar bulunmalıdır ki; en uygun olan renk belirlensin ve o şekilde bir çalışma başlatılsın. Bir firmanın logosu ve aynı zamanda kurumsal kimliğinde hangi ana renkler bulunuyorsa; sitenin içerik kısmında da o renkler ağır basmalıdır. 

Web Tasarımda Beyazın Etkisi

Kurumsal firmalara baktığımız zaman; ağırlıklı olarak beyaz rengin kullanıldığını görebilirsiniz. Özellikle de arka planda olan beyaz renk; hem oldukça güzel durmaktadır ve göze hitap edilmesinden ziyade siteyi çok daha zengin ve içerikleri daha net göstermektedir. Bu da siteye giren kullanıcıların gözlerinin daha az yorulmasına ve içeriklere daha iyi odaklanmasına yardımcı olmaktadır. 

Gri ve Siyahın En Etkili Şekilde Kullanılması

Siyah her ne kadar basılı tanıtım durumlarında direkt olarak ve aynı zamanda net bir şekilde kullanılıyor olsa bile; internette maalesef bu durum pek de işe yaramamaktadır. Bunun yanı sıra ise; insanlar siyah rengin direkt olarak kullanılmasından oldukça rahatsız olmaktadır. Hem göz yorması açısından hem de yazıları net olarak okuyamama yönünden rahatsız olmaktadırlar. Bu yüzden siyah ve aynı zamanda gri kullanımı söz konusu olduğu zaman; bunları çok daha geçişli bir şekilde kullanmalı ve bunun içinde sitenin yine içeriğine dikkat etmelisiniz. Bunun dışında ise renk konusunda göz yormayan renkler tercih etmeniz tavsiye edilir. 

* Bu makale Artvias Yazılım için hazırlanmıştır. İzinsiz kullanımı telif hakkına tabidir.