E Ticaret Sitesi,Web Tasarım,Stok Takip Programı,Marka Logo Tasarımı,Sosyal Medya Danışmanlığı,SMS Paketleri,Özel Yazılım Firmaları,Hosting Hizmeti,Santral Hizmeti

KİŞİSEL GELİŞİM - 09 Temmuz, 2020, @artviasyazilim

Daha Mutlu Bir Çalışma Ortamı İçin 10 İpucu

Çalışma şartları bizleri kimi zaman zorlayabilir. Özellikle de bu çalışma temposunda oluşan ortam, belki de çalışanları en fazla etkileyen ve aynı zamanda moral ve motivasyon konusunda en sıkıntıya sokan noktalardan birisidir. Çalışma ortamınızı ne yaparsanız yapın aşamıyor ve üstesinden gelemiyorsanız; daha mutlu bir çalışma ortamı için 10 ipucu hakkında bilgi vereceğiz.

  • Özerklik

İnsanlar kendi amaçlarını kendileri belirlemelidir. Bu bakımdan dolayı iş yerinde çok daha motive bir şekilde çalışabileceklerdir. Eğer mutlu bir iş ortamında bulunmak istiyorsanız; yapmanız gereken kendi amaçlarınızı belirlemek olacaktır.

  • Zorlayıcı Çalışma

Çalışma ortamınızın kolay bir şekilde devam etmesi, aslında sizlerin de bir yerde rahatlamasına neden olacaktır. Bu durum mutluluktan ziyade, işi önemsememek olacaktır. Zorlayıcı çalışma ortamı sayesinde kendinizi daha mutlu edebilirsiniz ve keza iş ortamını da.

  • Çeşitlilik ve Esneklik

Sürekli olarak aynı işi yapmak insanları sıkabilir. Bu bağlamda da; iş arkadaşlarınızla sürekli olarak görev değişikliği yaparak iş ortamını eğlenceli kılın. Aynı zamanda esnek davranın ki bu sayede işe odaklanma sorununuzda ortadan kalksın.

  • Önem ve İlerleme Hissi

Yaptığınız işi önemsemek, o işi sevme konusunda sizlerde yardımcı olacaktır. Bir işe ne kadar önem verirseniz, ilerleme de o düzeyde artarak olumlu bir şekilde karşınıza çıkacaktır.

  • Korku Olmaması

Çalışma ortamınızda bir şekilde korkacağınız birisi olmamalıdır. Aksi durumda iş ortamında oldukça gergin olacaksınız ve sürekli olarak kendi içinize kapanacaksınız. Bu da mutsuz olmanıza neden olacaktır.

  • Destek ve Fırsat

Çalışma arkadaşlarınıza belirli fırsatlar verin, özellikle de bir işi nasıl yaptığını, bırakın kendisi görsün ki; bu durumda daha mutlu olsun ve başarmanın tadına baksın. Yapamadığı durumda ise ona destek olun. 

  • Tanınma

İş ortamınızda daha mutlu bir ortam kurmak istiyorsanız; yapmanız gereken insanlarla diyalog içinde olmanızdır. Tanınma konusu sayesinde iş yeriniz tamamen mutlu bir ortama dönüşecektir.

 

  • Adalet

Herkes üzerinde aynı etkiyi ve aynı zamanda aynı nezaketi göstermeniz, o ortamın adaletli olduğunu gösterecektir. Bu sayede kimse kendini o ortam içerisinde haksızlığa uğramış hissetmeyecektir.

  • Aidiyet Duygusu

Kendinizi iş ortamına ait hissettiğiniz zaman, çok daha fazla o ortamda bulunmak isteyeceksiniz. Bu sayede iş ortamında da mutlu olacaksınız. Bunun için kendinizi iş ortamından geriye çekmeyin.

·         İkramiyeler ve Faydalar
Çalışanlara, onları düşündüğünüzü ve aynı zamanda onların sağlıklarını ve konforlarını düşündüğünüzü göstererek onları daha mutlu bir ortama hazırlayabilirsiniz.

* Bu makale Artvias Yazılım için hazırlanmıştır. İzinsiz kullanımı telif hakkına tabidir.