E Ticaret Sitesi,Web Tasarım,Stok Takip Programı,Marka Logo Tasarımı,Sosyal Medya Danışmanlığı,SMS Paketleri,Özel Yazılım Firmaları,Hosting Hizmeti,Santral Hizmeti

SUNUCU - 07 Haziran, 2020, @artviasyazilim

Web Sitesi Yedekleme Nasıl Yapılır?

Site yönetimi oldukça zorlu ve aynı zamanda uzun bir yoldur. Gerekli düzenlemeler ve aynı zamanda da gerekli işlemler yapıldığı zaman, oldukça güzel bir şekilde sitenizi yönetebilir ve devam edebilirsiniz. Fakat bazı kıstaslar ve bazı uyulması gereken kurallar bulunur. Bunları uyguladıktan ve bu kurallara uyduktan sonra, çok daha sağlıklı bir şekilde sitenizi kontrol edebilirsiniz. Web sitesi yedekleme sayesinde çok daha ileriki zamanlara bu işi taşıyabilirsiniz.

Web Sitesi Yedekleme Neden Bu Kadar Önemlidir?
Hosting firmaları siteleriniz içerisindeki yedekleme sorunları ile ilgilenmezler. Bazı hosting firmaları yedekleme yaparlar ve bunu tamamen kendi güvenlikleri için yaparlar ve ne yazık ki site sahipleri ile bu bilgileri paylaşmazlar. Bilginiz olmalıdır ki; site yedekleme hosting firmalarının ne sorumluluğundadır ne de böyle bir zorunlulukları vardır.

Bir diğer seçenek ise; sadece geliştirme ortamının yedeklenmesi yeterli olmadığı seçeneği olacaktır. Siteleriniz her zaman ilk başladığı gibi kalmayacaktır. CRM, forum ya da blog sistemini kullananlar, kullanıcı odaklı olduğu için site zaman içerisinde ilk halinden ayrılacaktır. Eğer sitede herhangi bir durum olursa; maalesef ilk haline geri gelmeyecektir.

İnternet ortamında bulunun bazı durumlar vardır ve bu durumları çözmek hız en önemli faktör olarak karşımıza çıkar. Bu faktörü değerlendirmek için ise, sitenizin yedeği olursa anında müdahale etme şansını bulacaksınız.

İnternet üzerinden kimi saldırılar meydana gelebilir ve bu saldırıları önlemek adına maalesef ki hosting firmaları bir antivirüs programı kullanmazlar. Bunun için ise sizler önlem alarak yedekleme yaparsanız, herhangi bir saldırı durumunda anında sitenizi eski haline döndürebilirsiniz.

Site Yedekleme Çözümleri Nelerdir?

Elle yedekleme: Belki de en ilkel yedekleme durumlarından birisi olacaktır. Bilmeniz gerekiyor ki oldukça riskli bir yedekleme olmakla beraber, aynı zamanda hem uzun sürecek hem de bazı durumlarda yedeklemeyi unutabileceksiniz. Her gün neredeyse yedekleme yapmanız gereken ve gün atladığınız zaman, o günün yedeklemelerini gerçekleştirmeniz mümkün olmayacaktır. Eğer hala böyle bir yedekleme uygulamak istiyorsanız; muhakkak bir defter tutmalı ve dosyalarınızı günü gününe tarihle yedeklemelisiniz. Aynı zamanda da bunu yaparken, birkaç dosya ile birlikte yapmalısınız ki daha avantajlı olun.

cPanel yedeklemeleri: El ile yedekleme her ne kadar meşakkatli olsa bile, aslında bir o kadar kolay bir eylemdir. Fakat ondan çok daha kolay ve aynı zamanda çok daha verimli bir yöntemden bahsedeceğiz. cPanel yedekleme ile bazı noktalarda dikkat etmeniz gerekiyor olsa bile, bu yöntemin daha akla yattığını görekeceksiniz. cPanel yüklü bir sunucuya sahipseniz, sadece şu adımları izleyebilirsiniz: cPanel kontrolüne giriş yapacaksınız ve ardından Backup seçeneği çıkacaktır ve buna tıklayın. “Generate/Download a Full Backup” seçeneğini seçin ve yedeklemeden önce e-posta adresinizi yazın. Hazır olduğunda ise bir mail alacaksınız.

Buluta yedeklemek: Bir diğer seçenek ise buluta yedekleme seçeneği olacaktır. Gerek Dropbox seçeneği ile gerek ise de Amazon Simple Storage Server (S3) seçenekleri ile yedekleme işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Rsync yedekleme: Bu seçenekte ise yalnızca bir sunucunda başka bir sunucuya yedekleme işlemini gerçekleştireceksiniz. Burada yalnızca değişen dosyalar söz konusu olacaktır. Bu durumda iki alandan tasarruf edeceksiniz. Onlar ise; bant genişliği ve zaman olacaktır. 

Otomatik yedekleme: Her zaman kendi işimizi kendimiz yapmak zorunda değiliz ve bazen de bundan oldukça fazla sıkıntı duyabiliriz. Bunu çözmek adına ise 3 program karşımıza çıkar ve yedekleme işlemi gerçekleştirilir. Codeguard, Dropmysite ve Backup Machine bu seçeneklerden olacaktır.


* Bu makale Artvias Yazılım için hazırlanmıştır. İzinsiz kullanımı telif hakkına tabidir.