E Ticaret Sitesi,Web Tasarım,Stok Takip Programı,Marka Logo Tasarımı,Sosyal Medya Danışmanlığı,SMS Paketleri,Özel Yazılım Firmaları,Hosting Hizmeti,Santral Hizmeti

WEB TASARIM - 15 Haziran, 2020, @artviasyazilim

Web Sitesi Tasarımı

İnternet, hayatımızın artık en önemli parçalarından birisidir. Sadece yeni bir internet sayfası açıp, devamında internette gezinmekten bahsetmiyoruz. Gerek sitelerin yazılımları gerek ise de sitelerin tasarımları; internet aleminin bahsedilen kısımlarına girmektedir. Web sitesi tasarımı bu anlamda bizlere büyük fayda sağlayacak olan kısımdır demekten geri kalmamalıyız. Her ne kadar yanlış bir çözümleme olsa bile; bir kitap alırken veya bir kıyafet alırken, öncelikle onun nasıl göründüğüne bakarak alış-veriş safhasına geçeriz. Sitelerde tam olarak bu mantık ile işlemektedir. Web tasarım bir sitede ne kadar iyi ise; o site de kullanıcıların o denli hoşuna gidecektir.

Web Sitesi Tasarımı Nedir?
Sözlük anlamı olarak ya da bir tanım olarak bahsedecek olursak, web sitesi tasarımı tam olarak şu anlamı içermektedir; tasarım ve fikirlerin estetik yargıya yakın derecede düzenlenerek ve bir amaç doğrultusunda hareket edilmesi mantığı da ortaya konarak, tümünün bir uygulamaya dönüşmesi eylemidir. 

Elbette bu durumun içerisinde de yazılım konusuna değinerek karşımıza çıkan bir tasarım bulunmaktadır. 

Web Tasarımının Bazı Unsurları

Tasarım direkt olarak göze hitap eden bir sistem olduğu için ve elbette bunu bir iş yapıyor olarak düşündüğümüz zaman; tasarımın da bir sistemi olduğunu unutmamalıyız. Bu sisteme dahil olan unsurlar ise şöyledir:

Düzen: Aranılan bilginin en hızlı şekilde kullanıcının karşısına çıkması için; düzen en önemli unsurdur. Site tasarımı konusunda muhakkak bir düzen olmalı ve bu düzen kullanıcının gözü ile görülmelidir.

Renk: Canlı renkler elbette herkesin dikkatini çekecektir fakat kimi zamanda göz aldığı için pek tercih edilmez. Bu durumda ise; siteniz için renklerin özenle seçilmesi gerekmektedir.

Grafikler: Logo, fotoğraf ve aynı zamanda grafikler bu konu hakkında en iyi örneklerdendir. Ne göz yoracak ve karmaşıklaştıracak kadar çok ne de arada sırada göze çarpacak kadar az olmamalıdır. Konu ile ilgili ve siteye özgü resimler ilgi çekici olabilir.

Fontlar: Sitelere bir göz gezdirdiğiniz zaman; web tasarımı fontları hakkında az çok bilgi sahibi olacaksınız. Arka ekranın rengi ile uyumlu bir font ve aynı zamanda herkes tarafından kabul görüşmüş font kullanmak en akıllıca fikir olacaktır.

İçerik: Uzunluğu, başlık ile aynı anlamı içermesi ve aynı zaman anahtar kelime kullanımı içeriği daha da kuvvetlendirecektir. Bunun yanı sıra arama motorları ile de optimize olması sizlere daha çok fayda sağlayacak ve kullanıcılar sitede daha fazla kalacaktır. 

* Bu makale Artvias Yazılım için hazırlanmıştır. İzinsiz kullanımı telif hakkına tabidir.