E Ticaret Sitesi,Web Tasarım,Stok Takip Programı,Marka Logo Tasarımı,Sosyal Medya Danışmanlığı,SMS Paketleri,Özel Yazılım Firmaları,Hosting Hizmeti,Santral Hizmeti

SUNUCU - 03 Haziran, 2020, @artviasyazilim

Web Sitesi Mailleri Yedekleme Nasıl Yapılır?

Bir alanı yedekleme ya da herhangi bir sistemin yedeğini almak oldukça önemlidir. Gerek bir saldırı durumunda olsun gerek ise de farklı bir konuda olsun; yedekleme olduğu zaman sorunu anında çözebileceksiniz. Sizler de muhakkak her kullandığınız dosyanın ya da buna benzer alanların yedeklerini almalısınız. Bir site yönetiyorsanız ise web sitesi mailleri yedekleme durumlarını da muhakkak öğrenmeli ve devamında da uygulamalısınız.

Yedekleme Yaparken Nelere İhtiyaç Duyacağız?

Yedekleme işlemleri kimi zaman zorlu olsa bile kimi zaman çok kolay yöntemler ile halledebileceksiniz. Karşınıza çıkan mail yedekleme durumunda ise, oldukça kolay iki seçenek ile yedekleme yapmaya başlayacaksınız. Bunlar ise; masaüstü e-mail istemcisi ve hosting kontrol paneline erişim olacaktır.

Adım 1: E-mail Sunucuları Bilgisini Öğrenmek

Hosting kontrol paneli seçeneğine giriş yapmanız gerekecektir ve burada karşınıza çıkan alana e-postanızı girmelisiniz.
Daha sonrasında ise yapmanız gereken şey; e-posta hesaplarına tıklamak olacaktır.
Buradaki seçenekten sonra mail hesabınızı yanında “Yönet” seçeneği çıkacaktır ve bu seçeneğe tıklayarak, açılan pencereden bilgi seçeneğini tıklayın.
Burada e-mail sunucu bilgileri ile karşı karşıya geleceksiniz. Burada yapmanız gereken karşınıza çıkan bu paneli herhangi bir yere not etmek olacaktır.


Adım 2: E-mail Mesajlarını Yedeklemek

Outlook yedekleme: Outlook’u açtıktan sonra “Dosya” ve “Hesap Ekle” seçeneklerini arka arkaya devam ettirmeniz gerekecektir.
Bir sonraki aşamada ise yine karşınıza bir pencere gelecektir ve buradan “Sunucu ayarlarını veya ek sunucu türlerini el ile yapılandır” seçeneğine tıklayarak devam edin.
POP veya IMAP seçeneğini onaylayarak devam etmelisiniz.
Karşınıza karışık bir seçenek tablosu gelecektir ve buradan, ilk adımda elde ettiğiniz bilgiler sizden istenecektir. Bunları ekleyerek devam etmelisiniz.
Sonrasında ise “Bitti” seçeneğini tıklayarak işlemi sonlandırın.

Bu adımdan sonra ise; oldukça kolay bir şekilde mail mesajlarını yedekleme işlemini gerçekleştirebileceksiniz.

2.adımdan sonra ise tekrar Outlook sayfasını açın ve sırası ile; “Dosya > Aç ve Dışarı Aktar > İçeri/Dışarı Aktar” seçeneklerini işaretleyerek devam edin.
Daha sonraki pencerede ise “Dosyaya ver” seçeneği ile devam edin.
Bir sonraki adımda; “Outlook Veri Dosyası (.pst)” seçeneğini işaretleyin.
Karşınıza bir sonraki pencere çıkacak ve buradan da mailinizi seçerek devam ettirin.
En son olarak da yedeklenecek kısmı seçin ve devam edin.
.pst formatında, mailinizin yedeğini görebilirsiniz.


* Bu makale Artvias Yazılım için hazırlanmıştır. İzinsiz kullanımı telif hakkına tabidir.