E Ticaret Sitesi,Web Tasarım,Stok Takip Programı,Marka Logo Tasarımı,Sosyal Medya Danışmanlığı,SMS Paketleri,Özel Yazılım Firmaları,Hosting Hizmeti,Santral Hizmeti

WEB TASARIM - 24 Haziran, 2020, @artviasyazilim

Responsive Tasarım Nedir?

Hayatımızda belki de hiç duymadığımız ve aynı zamanda hiç duymayacağımız hem kelimeleri hem de kalıpları internet aleminde duyuyor ve aynı zamanda buralarda görüyoruz. Fakat aslında işin iç kısmından pek de haberimiz olduğu söylenemez. Gerek sitelerde ki makalelerin yazımı olsun gerek çeşitli sitelerin nasıl üst sıralara çıkacağı olsun veya web sitelerin tasarımları olsun; bu anlamda oldukça farklılık göstermektedir. Dediğimiz üzere bunları ise sadece işi yapanlar bilmektedir. Bu durum çerçevesinde ise bizlere responsive kelimesi uzak gelebilir ve aynı zamanda şaşkınlıkla bakabiliriz. Responsive nedir, ne için kullanılır veya hangi amaca hizmet eder buna değineceğiz.

Responsive Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Responsive tasarım dediğimiz zaman aklımıza o kadar da derin düşünceler gelmemelidir. Aslında bizler için hem günlük hayatımızın bir bölümünde yer alıyor ve belki de her gün bu şekilde birçok site ile karşılaşıyoruz. Responsive tasarım her cihazla uyumlu hale getirebilen bir tasarım demektir. Eğer sizler bir siteye bilgisayardan giriyorsanız; boyutu ona göre ayarlanacak veya tabletten giriyorsanız; boyutu tablete göre ayarlanacaktır. Responsive tasarım dediğimiz olay ise; 3 aşamada karşımıza çıkmaktadır. 

Bilgisayar ekranları ile uyumlu tasarım,

Tablet ekranları ile uyumlu tasarım,

Telefon ekranları ile uyumlu tasarım.

Responsive Tasarım Faydaları Nelerdir?

Bakıldığı zaman bir sitenin web tasarımı baştan aşağıya oldukça önemlidir. Görsellik öncelikli olarak kullanıcıyı daha çok sitede durduracak ve belki de siteye daha çok girişin olmasını sağlayacaktır. Fakat söz konusu tasarımın bir ileri boyutu olan; her elektronik cihaza uygun tasarım olduğu zaman; aslında ciddi anlamda faydalı olduğunu da görebiliyoruz.

  • Bu durum öncelikle kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Yanımızda her zaman bilgisayar olmayabilir ve belki de telefon aracılığı ile web sitesine girerek oradan iletişim bilgilerini görüntüleyeceğiz; bu durumda müşteri de kolay bir şekilde iletişim segmentini bulacaktır.
  • Günümüzde telefonlar daha sık kullanıldığı için; müşteriler erişim kolaylığı ile siteye daha çok giriş yapacaktır. Bu durumda da ziyaretçileriniz çoğalacaktır.  
  • Son olarak ise; SEO elbette bu tarz tasarımlar söz konusu olduğu zaman işin SEO kısmında da oldukça avantaj sahibi olacaksınız. 

* Bu makale Artvias Yazılım için hazırlanmıştır. İzinsiz kullanımı telif hakkına tabidir.